parapet kawa

Parapet wewnętrzny

Jak odnowić zamontowany już parapet wewnętrzny?

Wiele z nas posiada już od wielu lat skutecznie zamontowane parapety w domu. Jak zatem sprawić, aby wyglądały one nadal świeżo i elegancko, jak w dniu ich montażu? Dziś odpowiemy na to i wiele innych pytań w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Parapet wewnętrzny

Może jest ozdobą naszego mieszkania, ale pod warunkiem, że wygląda dobrze. Ładnie prezentujący się parapet może pełnić nie tylko praktyczną funkcję w mieszkaniu, ale również estetyczną.

Parapety wewnętrzne są jednak bardzo narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia lub na działanie niekorzystnych czynników takich jak: słońce, wilgoć, czy szkody mechaniczne.

W efekcie końcowym parapety z drewna mogą się wypaczyć lub odkształcić przez wilgoć. Bardzo łatwo z powodu różnych uszkodzeń może również zejść z nich lakier. Parapety kamienne lub ze sztucznych materiałów stosunkowo łatwo mogą ulec zaplamieniu. Na szczęście istnieją sposoby na przywrócenie ich dawnego blasku.

Odnawianie parapetów

Sposób odnawiania parapetów wewnętrznych jest zależny od rodzaju materiału, z którego zostały one wykonane. Inną i jednocześnie uniwersalną metodą jest zastosowanie specjalnych nakładek z PCV. Jak wiadomo, odnawianie starych powierzchni bywa bardzo pracochłonne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Dlatego po bardzo funkcjonalne nakładki sięga coraz więcej osób.

Decydując się jednak na ich zastosowanie, należy zdawać sobie sprawę, że jest to nic innego, jak niezbyt trwałe i odporne na uszkodzenia tworzywo sztuczne. Dodatkowo plastik nie należy do dobrze prezentujących się materiałów. Zatem jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie nakładki z PCV na parapety wewnętrzne nie będą nas satysfakcjonować.

Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób odnowić parapet wewnętrzny, by móc nadal eksponować surowiec, z którego został on w rzeczywistości wykonany.

Odnowienie parapetu drewnianego

Drewno samo w sobie jest naturalnie pięknym materiałem. Jest ponadczasowe, trwałe i pięknie reprezentujące, ale tylko pod warunkiem, że jest odpowiednio zabezpieczone, w szczególności od wilgoci. Parapety drewniane najczęściej pokrywa się bezbarwnymi lakierami, które

podkreślają sposób usłojenia drewna. Parapety drewniane są jednak bardzo podatne na intensywne działanie promieni słonecznych lub wilgoć, o którą nietrudno. Na parapetach bardzo często usadzamy kwiaty doniczkowe, które produkują wilgoć. Z kolei odsłonięte, surowe i niezabezpieczone drewno bardzo szybko traci swój koloryt, a następnie zaczyna puchnąć i pękać. Dlatego też renowację parapetów drewnianych najlepiej przeprowadzać regularnie.

Bardzo ważnym aspektem są również elementy do renowacji drewna. Do jego szlifowania używamy papieru ściernego o odpowiedniej gradacji ziaren. Bardzo pomocnym narzędziem będzie w tym wypadku elektryczna szlifierka oscylacyjna, dzięki której praca przebiega dużo szybciej i sprawniej.

Parapety kamienne – jak radzić sobie z takim materiałem ?

Naturalny kamień również zachwyca swoim nietuzinkowym wyglądem. Do czyszczenia kamienia służą specjalne preparaty, które można otrzymać w zakładach kamieniarskich lub ogólnodostępnych budowlanych sieciówkach. Środki te należy dobierać odpowiednio do rodzaju parapetu i kamienia, z którego jest wykonany.

Po starannych oczyszczeniu kamiennego parapetu wewnętrznego należy go zaimpregnować, stosując również odpowiednie środki do tego przeznaczone. Zabieg impregnacji zdecydowanie poprawi ich wygląd oraz zasklepi mikroszczeliny. Dzięki temu brud nie będzie wnikał w nasz wewnętrzny parapet. Pamiętajmy, że większość rodzajów kamieni źle znosi

działanie środków chemicznych z zawartością kwasów. Zanim  zechcemy czyścić kamienny parapet przypadkowym i nieprzeznaczonym do tego celu czyściwem – koniecznie przeczytajmy jego skład. Pamiętajmy o tym, aby do czyszczenia kamiennych powierzchni nie używajmy octu.

Podsumowując….

Dobrych sposobów na renowację starych parapetów wewnętrznych nie brakuje i z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Aktualnie bezwzględny prym wiodą nakładki z tworzywa sztucznego. Nie kosztują wiele, są łatwe i szybkie w montażu i trzeba przyznać, że dają bardzo przyzwoite efekty wizualne. Największą wadą takich nakładek PCV jest to, że nie są one odporne na wysokie temperatury. Jednak koszt ich nabycia pozwala na zmianę bez ponoszenia dużej ilości kosztów.

Z całą pewnością nie opłaca się zupełnie rezygnować z parapetu wewnętrznego. Jest on bowiem nie tylko ozdobą wnętrza, ale także miejscem służącym ustawieniu roślin doniczkowych lub innych aspektów dekoracyjnych. Warto zainwestować z renowację parapetu już zamontowanego w Twoim domu, niż przechodzić od nowa cały proces montażu parapetu. 

Na szczęście, dzięki innowacyjnym produktom, takim jak Klin Sprężynowy od Mosco który zdecydowanie przyśpiesza i ułatwia montaż parapetów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. 

https://www.youtube.com/watch?v=IN5IgkwCo8U

https://www.mosco.pl/sklep/