Gnije? Pruchnieje? Puchnie? Wymień szybko!

Gnije? Pruchnieje? Puchnie? Wymień szybko!

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego piszemy o demontażu parapetu? Otóż, choć czynność ta jest niezwykle rzadka, z koniecznością wymiany bądź demontażu parapetu możecie spotkać się również Wy. Przyczyny mogą być różne. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu ludzi parapety są stałym elementem mieszkania czy domu, który od chwili montażu, pozostaje niezmienny aż do momentu zburzenia budynku. Rzeczywistość bywa jednak odmienna. Tak, jak wszystko inne, również parapety nie są wieczne. Poniżej prezentujemy kilka powodów, które mogą sprawić, iż wymiana okaże się nie tylko zabiegiem upiększającym, ale również koniecznością.

Doświadczenie naszych klientów pokazuje, iż do najczęstszych przyczyn wymiany parapetów należą:

  • uszkodzenia (rysy, odpryski, nabrzmienia, pęknięcia), które szpecą powierzchnie parapetu,
  • załamania np. na parapetach, które służą jako półki, na których stawiane są ciężkie przedmioty,
  • zmiana wystroju pomieszczenia, do którego obecny nie pasuje (głównie żonie… ale to na ogół argument kończący wszelakie dyskusje).

Decyzja zapadła. Element, który zdawał się wieczny należy wymienić. Pojawia się więc pytanie; „Jak to zrobić”? Usunięcie starego parapetu nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać, najważniejsze jest przestrzeganie instrukcji. Kolejnym istotnym elementem jest uważne wykonywanie każdej z czynności. Ostrożne działanie pozwoli uniknąć uszkodzeń, a co za tym idzie – dodatkowych kosztów). Choć może brzmieć to groźnie – w rzeczywistości nie jest wcale zbyt skomplikowane.



Oto kilka dodatkowych porad, które ułatwią pracę, czyniąc ją jednocześnie sprawną i bezpieczną:

  • Zawsze przed przystąpieniem do pracy osłoń kocem bądź folią ochronna wszystkie rzeczy, które znajdują się w niedalekiej odległości od parapetu, w szczególności kaloryfer czy okno, tak aby kurz i odpadający tynk nie wyrządził dodatkowej szkody,
  • Zorientuj się czy parapet nie jest przykręcony przy pomocy kątowników (odkręcamy i gotowe), czy nie jest przyklejony lub przykręcony do ściany, choć ostatnie z metod w dzisiejszych czasach praktycznie nie są jest praktykowane,
  • Jeśli końce parapetu osadzone są w murze, w taki parapet trzeba uderzyć gumowym młotkiem od spodu w celu poluzowania i następne wysunięcia. Schody zaczynają się, gdy ten ruch zawiódł. W takim wypadku w ścianie wokół parapetu należy wykluć szczelinę na szerokość 5 cm, następnie obstukać go od spodu. Jeśli się to uda należy ostrożnie wyjąc go z wnęki podokiennej, tak aby nie zniszczyć okna i nie poszerzyć szczeliny, która została wykuta.

Po usunięciu parapetu przystępujemy do oczyszczenia wnęki z pyłu, odłamków tynku i gruzu. W skrócie. Jeśli zakładany parapet jest cieńszy od poprzedniego to ścianę trzeba nadlać. Jeśli nie chcemy wpuszczać boków parapetu w ścianę należy uzupełnić zaprawa wyrównawczą a później zaprawą tynkarską (po wyschnięciu). Jeżeli natomiast chcemy, aby końce parapetu, które uprzednio takie nie były, zostały wpuszczone, ścianę należy natomiast podkuć.

Istotnym jest, aby po wykonaniu poprzednich czynności sprawdzić czy styk ościeżnicy i parapetu nie jest mostkiem termicznym. Jeśli jest, to należy zabezpieczyć go pianką montażowa, styropianem bądź wełną mineralną. Pamiętajcie! Po usunięciu parapetu, powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona przed założeniem nowego. Usuwamy wszystkie zanieczyszczenia, resztki zaprawy, tynku, piany i kurzu.


Pomocne instrukcje z użyciem klinów sprężynowych – do pobrania!

Zrzut ekranu 2021-02-10 o 22.47.46

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, potrzebujesz fachowej pomocy – skontaktuj się z nami.

  • pomożemy dobrać odpowiedni klin
  • doradzimy, jak go zamontować
  • rozwiążemy problemy techniczne
  • rozwiejemy Twoje wątpliwości


Gnije? Pruchnieje? Puchnie? Wymień szybko! Gnije? Pruchnieje? Puchnie? Wymień szybko! Pewnie zastanawiacie się, dlaczego piszemy o demontażu parapetu? Otóż, choć czynność ta jest niezwykle rzadka, z koniecznością wymiany bądź demontażu parapetu możecie spotkać się również…

To „tylko” parapet – aranżacja w wielkim stylu! To „tylko” parapet – aranżacja w wielkim stylu! Aranżacja parapetu tradycyjna czy…

Diabeł tkwi w szczegółach – montaż parapetów Diabeł tkwi w szczegółach – montaż parapetów Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego prawidłowy…

Nadajemy urok wnętrzu II – wybieramy okna. Nadajemy urok wnętrzu – wybieramy okna! Okna są wizytówką każdego budynku. Z…

Wybieramy parapety, montujemy klinami sprężynowymi! Nadajemy urok wnętrzu – wybieramy parapety! Drewniany, kamienny a może z tworzywa?…

Narzędzia przydatne przy montażu parapetu nie tylko przy pomocy klinów sprężynowych! Narzędzia przydatne przy montażu parapetu nie tylko przy pomocy klinów sprężynowych. Dobra…